אופטימיות וחיוך


היי אני אורנה כץ, מנחה מעגלי הרזיה, ומלווה לירידה במשקל, שמירה עליו לאורך זמן, שינוי הרגלי אכילה ואורח חיים בריא. השליחות שלי, אליה הגעתי מתוך הדרך האישית שעברתי, היא מתן חיזוק, הכוונה ותמיכה בתהליך ההרזיה, במסגרת מפגשים קבוצתיים שבועיים, וגם בליווי אישי - אצלי בקליניקה או אונליין.


איך הגעתי לתחום התמיכה בהרזיה?
 

אני תל אביבית בנשמה, נולדתי וגדלתי בעיר הגדולה, ובגיל 20 עברתי לערד בה אני גרה כבר כמה עשורים. במקור אני עוסקת בתכנות מחשבים וניתוח מערכות מידע, ולתחום ההרזיה הגעתי בעקבות השינוי האישי שעברתי בעצמי...

לפני למעלה מ- 20 שנה עברתי את תהליך ההרזיה שלי (את סיפור ההרזיה המלא שלי מוזמנים לקרוא כאן). בתהליך נעזרתי בקבוצת תמיכה, ירדתי 26 ק"ג, הגעתי למשקל היעד שלי ומאז אני שומרת עליו. לאחר שהצלחתי לרזות, הרגשתי שאני חייבת להעביר את כל מה שלמדתי הלאה, ולעזור לאנשים ונשים שמתמודדים עם אותו האתגר. החלטתי ללמוד ייעוץ תזונה, הנחיית קבוצות וליווי אישי, כדי לממש את רצוני העז לסייע למי שמתמודד עם עודף המשקל ומעוניין להצליח בתהליך של שינוי.

אני אוהבת, חיה ונושמת את התהליך. עשיתי את כולו בעצמי ואני עדיין עוברת אותו ומתמודדת עם מה שכולנו מכירים מדי יום ביומו. אני מאמינה שאין קיצורי דרך, ושעלינו לבצע שינוי אמיתי, פנימי בכדי לשמור על ההישגים ולהרגיש טוב עם עצמנו.

 

 
 
ירקות מ5 צבעים
מה אני מציעה לכם?מתוך ניסיון של שנים ואמונה בדרך וביכולת ההצלחה של כל אחד ואחת, יש לי את הכלים להתמודדות נכונה, שנעשית דרך שינוי הרגלים גם ברמת האכילה אבל גם ברמת החוויה הרגשית, החשיבה, הגישה, המודעות והאנרגיה.
 

בתוך כל שפע המידע, המוצרים, השיטות שיש היום להרזיה, הרצון שלי הוא להיות שם עבורכם בדרך ולתת לכם יד... ללכת יחד בשביל ההרזיה, כי היחד נותן לנו את הכוח להצליח ולשמר את ההצלחות.
 

מקווה שהאתר יהיה יעיל ושימושי עבורכם, וכמובן שאשמח לקבל תגובות, בקשות, שאלות – השליחות שלי היא לספק לכם מידע וכלים להתמודדות.

מזמינה אתכם להצטרף לאחד ממעגלי ההרזיה שלי בערד או אשקלון, או ליצור קשר לתיאום ייעוץ וליווי אישי, בקליניקה או אונליין.
 

שלכם, אורנה

 

סיפור ההרזיה שלי
 

שביל ההרזיה שלי מתחיל לפני למעלה מ-20 שנה... בצעירותי לא הייתי ילדה שמנה, הייתי רק "מלאה במקומות הנכונים"... מוכר לכם?


עם כל  הריון (שלושה במספר), הקילוגרמים עלו וברוב המקרים לא כל כך ירדו, עד שבהריון האחרון שברתי את כל השיאים - עליתי מעל 23 ק"ג! התינוק נולד במשקל 4100 גרם... יפה, לא? גם מים ונוזלים יצאו... אך למרות זאת להפתעתי יצאתי מבית החולים ואף הגעתי לברית עם תוספת של עוד אי-אלו קילוגרמים...
 

המשקל העודף לא ירד. לבשתי שמלות (אוהלים) יפות, לא הזנחתי את עצמי... עשיתי קריירה בארץ ובעולם כמתכנתת מחשבים ומנתחת מערכות מידע. בית, ילדים, בעל, חברים וחשבתי שזה בסדר כך. דאגתי לכל העולם ואשתו ושכחתי את עצמי.
 

נורה אדומה ראשונה נדלקה כאשר הייתי בשיחת עבודה ועליתי שתי מדרגות ואז נשאלתי : "את על ההליכון?... את צועדת?... למה את מתנשפת?..."


נורה אדומה שנייה נדלקה כאשר בני היה לפני גיוס, עברתי כבר את גיל ה-40  והתחלתי לשמוע מהסביבה: "לזה יש סוכר", "לאחר לחץ דם", "לחברה טובה עודף כולסטרול"...
 

משהו קרה בתוכי, הבנתי שעודף משקל מביא איתו צרות לא קטנות. כאן החלטתי שיפה שעה אחת קודם ועכשיו הוא הזמן הנכון, והכרזתי: "בני מתגייס לצבא ואני מתגייסת לעצמי!" ביום הגיוס הצטלמנו. עד היום התמונה ליד מיטתי מזכירה לי לאן אינני רוצה לחזור...

 

הצטרפתי לקבוצת תמיכה. חשבתי לעצמי: ארד 10 ק"ג וזה מספיק... אבל, איך אומרים? עם האוכל בא התיאבון J מדי יום ראשון התייצבתי למפגשי הקבוצה, הייתי נחושה, התמדתי, הקילוגרמים נשרו והמוטיבציה גדלה. החלטתי שאני ממשיכה עד המשקל הנכון עבורי, המשקל הרצוי.
 

משבוע לשבוע חיכיתי בקוצר רוח לשקילה ומפגש הקבוצה, וכאשר התבשרתי על ירידה לא היתה מאושרת ממני. הפגנתי חיוך רחב של סיפוק והנאה. אט אט הבנתי שכדי לקלף את השכבות יש לעשות שינוי אמיתי, צריך לאהוב את התהליך ולהתייחס לכך באהבה ולא בשנאה. צעד ועוד צעד, הצלחות קטנות שהביאו להצלחה גדולה והשגת היעד.
 

אהיה אמיתית ואספר גם שלא תמיד היה קל בתהליך, והפיתויים היו רבים. כשעברתי ליד בתי מאפה וקונדיטוריות הריח עירפל את חושיי ואז הדיבור הפנימי החל: "מה את רוצה? סיפוק רגעי? או סיפוק לאורך זמן?..." למדתי שדחיית סיפוקים היא לא קלה אבל אפשרית עבורי. דקלמתי לעצמי: "ג'ינס מידה 40 טעים יותר..."
 

ואיך מתמודדים עם "הנשמות הטובות"? -"די, מספיק לך... תיזהרי על עור הפנים... תטעמי מהעוגה, משהו משהו... תחזרי לדיאטה ביום ראשון, מה אכפת לך..." ואז שוב ושוב מסלקת את "רעשי הסביבה" ודובקת בהחלטה לעשות את מה שאני רוצה: להצליח, להוכיח, בעיקר לעצמי, שזה אפשרי.
 

נוסעים לחופשה וגם אני רוצה להעמיס על הצלחת, כמו כולם. אבל אט אט משתנה ומבינה שהחופש הגדול הוא לבחור את האוכל, ולא שהאוכל יבחר בי. למדתי להסתכל על האנשים הרזים  ולרצות להדמות להם.


בקבוצה התנהלו שיחות רבות על הרגשות והתהליכים שעוברים המשתתפים: כעס, תסכול, אכזבות, הצלחות, שמחה, והחשוב מכל - כולנו מדברים באותה השפה, כולנו מתמודדים עם אותה הבעיה. הקבוצה היא הראי שלי. עוזרת לי להסיר התנגדויות, להסיר הכחשות.
 

ברגעי משבר – ובהחלט לכולנו יש כאלה, מבקשים עזרה ותמיכה. עם ההקשבה, העצות והטיפים של החברים, יוצאים עם כוח לשבוע עבודה נוסף. זר לא יבין זאת.
 

כן, אני רוצה להיות ספונטנית אבל מבינה שספונטניות ואוכל אינם חברים... וכך גם לומדת לתכנן, לארגן  ו ל ב צ ע. שינוי ההרגלים מביא לשינוי בכל תחומי החיים! אכן שינוי באורח החיים ולא רק במשקל. בעיקר מאמנים את שריר הסבלנות. מבשלת יותר בריא ונכון לכל המשפחה, פחות שמן , פחות שומן , פחות מתוק. והפלא ופלא - אף אחד לא מרגיש בשינוי, לכולם טעים גם כך.
 

אוכלת יותר לאט, לועסת הרבה, אוכלת רק בישיבה, אוכלת ללא היסח דעת (בלי עיתון, טלוויזיה, מחשב), יוצאת לצעידות לפחות ארבע פעמים בשבוע, אויר צח , הזמן שלי עם עצמי והמוטו מכוון לאופטימיות - בכל מצב וגם אם נפלתי - לראות מה כן אפשר לעשות, ולראות את חצי הכוס המלאה.
 

לאחר 9 חודשים הגעתי ליעד. וואו! מה עושים עכשיו? המשכתי להשתתף בקבוצה על מנת לשמור על ההישגים.
 

רבים חיכו לי בפינה: "בטח תעלה במשקל עם הזמן"... אך אני כבר למדתי לקחת כל דבר לכיוון החיובי ומכאן רק לצמוח ולהוכיח שהבלתי אפשרי - אפשרי.
 

לאחר תקופה הציעו לי להיות מנחה בחברה בה עברתי את תהליך ההרזיה, ושם למדתי ייעוץ תזונה והנחיית קבוצות. לפני כשבע שנים יצאתי לעצמאות. הקמתי קבוצות משלי והנחיתי משתתפים בליווי אישי. מאז תחילת ה"מסע" שלי עברו מעל עשרים שנה וכל רצוני הוא לעזור לאחרים לבצע את השינוי, ולחיות חיים בריאים יותר, חיים טובים יותר, בשמחה ואהבה.
 

הרווח הוא עצום. שווה לנסות!
לבד - זה לא קל, יחד - קל יותר וההצלחה בהישג-יד.

אם אני הצלחתי - כל אחד יכול!


הכללים לכך פשוטים:

לתרגל ולתרגל כדי להפוך להרגל

לזרוק הרגלים גרועים ולהחליפם בהרגלים טובים

לאכול בריא ונכון ולהיות במשקל הנכון

מאחלת לכולנו הצלחה בשביל ההרזיה... ואני כאן לתת תמיכה, מידע ושירות מכל הלב
שלכם, אורנה.

 

 
 
השיטה שלי - לאכול כדי לרדת במשקל

 

לפי שיטת "בשביל ההרזיה" ישנה מסגרת, ובתוך המסגרת יש לכל אחד את חופש הבחירה, כל אחד לפי מה שמתאים לו, ולפי סדר היום שלו.

 

השיטה מחולקת ל-3 חלקים:
זמני אכילה

כמות המזון
איכות (טיב המזון והרגלי אכילה נכונים)

 

זמנים
 

זמני הארוחות

זמני הארוחות נקבעים בהתאם לסדר היום שלך.

6 ארוחות ביום - 3 ארוחות גדולות, 3 קטנות (2 ביניים, 1 בלילה)

ארוחה ראשונה - תוך שעה מהקימה.

ארוחה אחרונה - שעתיים לפני שנת הלילה.


מרווחים בין הארוחות

מקפידים על שעה וחצי עד שלוש שעות בין ארוחה לארוחה.

יש לתת למערכת העיכול את זמן זה כדי לפרק ולעכל את המזון מהארוחה, לא להפריע לגוף בעבודתו הטבעית.

אחרי 3 שעות חובה לאכול ארוחה, אחרת הגוף מפרש זאת כצום, ומתייעל.

בין הארוחות אפשר לשתות מים, חליטת תה.
 

משך הארוחה

יש לפנות זמן מיוחד לארוחה.

איכלו לאט. הקפידו על לעיסה מרובה (הרמב"ם אמר: כל ביס כמספר השיניים).

ארוחות העיקריות נמשכות כ- 20 דקות. ארוחת ביניים 5-10 דקות.

 

כמות


ארוחה מורכבת ממספר מנות, עפ"י סוגי המזון.


בכל מנה מצויינת הכמות הרצויה (לדוגמא: 1תפוח = מנת פרי)

מותר לפצל ארוחה, אך אין לוותר/לדלג על ארוחות ואין לאחד ארוחות


המזון מחולק ל 5 מרכיבים: פחמימות, חלבונים (חלבון בשרי, חלבון חלבי), ירקות, פירות ושומנים.


סה"כ ליום אוכלים : 4-6 מנות פחמימה

                  3-4 מנות חלבון + 1 חלבון בשרי או תחליף

                  2-3 מנות פרי

                  10  מנות ירק

                  3   מנות שומן

                  15 כוסות מים


בתפריט כתוב בכל ארוחה, מהם סוגי המנות ומהי הכמות.

להקפיד על הכמות הרשומה בתפריט, וכדי לדייק בכמויות עלינו למדוד.

עפ"י המדידה נשים את האוכל בצלחת שלנו. לא לסמוך על העין - אין בערך, יש בדיוק.

 

 

איכות
טיב האוכל

התפריט בנוי מכל אבות המזון.

יש להעדיף פחמימות מורכבות.

יש לגוון בבחירת המזון.

ירקות  נבחר לפחות מ- 5 צבעים.

בישול ואפיה עדיפים על פני טיגון.


התנהגות בזמן אכילה

האכילה אך ורק בישיבה.

האכילה ללא עיסוק נוסף (טלויזיה, מחשב, ספר...)

אכילה ליד שולחן, בצלחת וסכו"ם.


פעם בשבוע מנת "הפינוק שלי" - המזון לנפש.

לספק את המאוויים שלנו (שווי הפינוק השבועי - 700 קלוריות)


שינוי התנהגותי ודרכי התמודדות

במפגשים אנו דנים על התהליך שיש לבצע על מנת לשנות הרגלי אכילה, כאשר מטרתנו היא שינוי לאורך זמן, שינוי לכל החיים. מהות השינוי היא לאמץ הרגלים נכונים שישמרו על הירידה במשקל ועל התזונה הבריאה והנכונה לטווח הארוך - החלפת ההרגלים שאינם נכונים בהרגלים הנכונים.

 


תהליך הירידה מופנם בהדרגה, צעד אחד צעד:


במפגשים אנחנו מדגישים את ההצלחות, לומדים להסתכל באופטימיות על החיים, לומדים לחבב ולאהוב את התהליך. מדגישים את ה"כן" - שינוי לחשיבה חיובית והדגשת חצי הכוס המלאה.

מה שנעשה באהבה מחזיק לאורך זמן. אם נפעל ממקום של כאב וסבל לא נוכל להתמיד,

תהליך מתוך מסכנות וחסך לא יעבוד לאורך זמן, ולכן במפגשים דנים בכובד ראש על הקשיים, על פתרונות ודרכי התמודדות אפשריות. יחד מגבירים מוטיבציה, לומדים איך מתמידים,  ואיך מכל מצב ובכל מצב אעשה את המיטב.
 

מתייחסים לנושא של אכילה רגשית – נזהה מה קורה לנו ונלמד לפנות לנתיב אחר של הקלה והתמודדות עם רגשות מאשר לנתיב האוכל.
 

נקבל כלים לתכנון ארגון וביצוע - לא רק לרצות אלא לפעול, וטיפים מעשיים איך להטמיע את הפעולות הרצויות תכלס בפרטים הקטנים של חיי היומיום.
 

נ.ב.

פעילות גופנית בריאה, מומלצת בחום, אינה חובה. מזרזת את קצב הירידה. שומרת תפקודי מערכות הגוף. פעילות גופנית תרופה לנפש.

 

מסובך? ממש לא  (:
 

3 דברים: זמנים, כמויות, איכות.
 

והחשוב מכל, להרכיב משקפיים וורודים, לאהוב את הדרך ולעשות את התהליך באהבה. 

בהצלחה

פרי סגול איכותי ביותר